Sunt de acord

S-au jertfit pentru patrie

S-AU JERTFIT PENTRU PATRIE. PENTRU PATRIA ROMÂNĂ
1. Satul Drăgăneşti
a) Primul Război Mondial, 1916 - 1918: Plutonier:GALU TOMASergenţi: OCHIANĂ GHEORGHE
SINGHEL NICULAICaporal:GABOR COSTEL
Soldaţi: DÂRLOMAN TOMAPOPESCU VASILEANDONE GHEORGHECHIŢU CONSTANTINCIOBANU DUMITRUDIACONU SIMIONGABOR IONFILIMON VASILE
STAFI IONGORCEA IONLEMNARU TOADER
DÂRLOMAN GHEORGHE
TUDOSE GHEORGHE
MACOVEI GHEORGHE
MUNTEANU GHEORGHE
GORCEA CONSTANTIN
DÂRLOMAN VASILE
GANEA TOMA
TOLOMEI ION
STAFI GHEORGHE
CHEINIC GHEORGHE
GANEA TOMA
IFTIMIA GRIGORE
CORNEA ŞTEFAN
LEMNARU GHEORGHE
MACOVEI DUMITRU
CHIRILĂ DUMITRU
PINTRIJEL ION
ABABEI VASILE
b) al Doilea Război mondial, 1941 - 1945 Locotenent: RADU CONSTANTIN
Plutonieri: GORCEA C. GHEORGHEDORNEANU C. SAVAILIOAIA V. IONBENDREŞ C. CONSTANTIN
Sergenţi:GORCEA I. GHEORGHESTAFIE T.C. GHEORGHESTATE T. COSTICĂ
Caporali: CHIŢU V. VASILESTAFIE F. ION
GĂINĂ P. STEFAN
GĂLUŞCĂ VASILE
MUNTEANU G. TOADER
DÎRLOMAN C. GHEORGHE
STAFIE V. VASILE
MUNTEANU G. TUDOR
GÂSCĂ V. TOADER
POPA G. VASILE POPA G. VASILE PINTRIJEL V. VASILE
CIURILĂ C. ION
ŢUGUI F. COSTACHE
MUNTEANU C. VASILE
LUPU I. NICULAI
HOIGU C. PETREA
GORCEA C. GHEORGHEMONOLACHI T. IONGĂINĂ P. ŞTEFANDEACONU I. GHEORGHESTAFIE C. CONSTANTINACHIŢOAIEI C. SPIRIDONGORCEA V. VASILE
MUNTEANU T. CONSTANTIN

PREUTU ALEXANDRU
Plutonier: GALU TOMA
Caporal: ZETU PETRU
Soldaţi: LUCHIAN V. CONSTANTINAŞTEFĂNOAIEI TOMABALTAG ION GHEORGHIŢĂ VASILE MAXIM C. ION OLARU GHEORGHE BALTAG GHEORGHE CIUBOTARU CONSTANTIN LUCHIAN C. TOADER MAXIM I. TOADER MURARU CONSTANTIN PIENESCU GHEORGHE AŞTEFĂNOAIEI TOADER BALTAG CONSTANTIN
MAXIM AL. ION MAXIM GH. NECULAI PIENESCU PETRU ANDRIEŞ GHEORGHE BUDEANU CONSTANTIN BUDEANU GHEORGHE CHIRILĂ ION LUCHIAN GHEORGHE
MURARU GHEORGHE MAXIM T. GHEORGHE BOSTAN VASILE LUCHIAN MIHAI MAXIM VASILE PINTILIE ION
b) al Doilea Război Mondial
Locotenent: AIRINEI TOADERSublocotenent: ILIOAIA IONSergenți: UNGUREANU DUMITRU
ROȘCA GH. GHEORGHE
Caporal: DUMITRU VASILE
Soldaţi: CORNILĂ ION IACOB ION ROŞCA GRIGORE CORNILĂ DUMITRUICHIM TOADERUNGUREANU VASILEROŞCA NECULAIPALAGHIA DUMITRUAIRINII VASILECORNILĂ TOADERLIPAN VICTORSTRUJAN VASILEGORCEA I. GHEORGHEITU V. ION

MONUMENTE ÎNCHINATE EROILOR:

1. Drăgăneşti, Primul Război Mondial: este amplasat în faţa școlii gimnaziale, din iniţiativa unor cetăţeni patrioţi. Ridicat în anul 1935 şi dezvelit un an mai târziu. înălţimea monumentului =4 m.

2. Drăgăneşti, Primul şi al Doilea Război Mondial; se află poziţionat în incinta bisericii pe stil nou din sat. Înălţat în anul 1993, la ideea localnicului Stafie V. Vasile. Au contribuit cu bani sătenii localnici, dar şi urmaşi ai eroilor aflaţi pe alte meleaguri, precum arhitectul Precupanu, adus la Bucureşti.
3. Orţăşti, ambele războaie mondiale: crucea comemorativă s-a finalizat în anul 1993, din iniţiativa preotului Mihai Cotfas şi a învăţătorului Luchian S. Gheorghe, susţinuţi material de către enoriaşi şi oameni cu respect faţă de cei ce s-au jertfit. (Medalionul îl reprezintă pe Sfântul Gheorghe, patronul spiritual al Infanteriei Române).

4. Şoimăreşti, o troiţă clădită în cinstea eroilor locali este poziţionată în faţa şcolii, fiind dezvelită în anul 1936, iniţiativa aparţinând învăţătorului Vasile Drăguşanu şi avocatului Andrei Popovici. Au contribuit material şi locuitori cu suflet mare și dare de mână. În anul 1987, troiţa a fost renovată de către profesorul Vasile Preutu, manopera fiind executată de către maistrul Ion Tărăboanţă. Donaţii constând în materiale de construcţii s-au mai primit şi de la consilierul comunal Doru V. Ţugui, în anul 2006.

Veterani de război decoraţi cu Medalia "Crucea Comemorativă' a celui de-al doilea Război Mondial, 1941-1945:

ANDONE GH. VASILEANDRIOAIA C. COSTACHIAPETRI V. COSTACHEBALTAG COSTACHEBOROIANU GAVRIL BUBUȚANU IONBUDEANU C. COSTACHE BORDEI GH. VASILECHIŢU ION VASILE CREŢU C. GHEORGHEGALU TOMA GAVRILOAIA GH. VASILEGHEORGHE VASILEILINCA V. VASILELEMNARU GH. COSTACHE LUCHIAN PAVELMAXIM HARALAMBIE MAXIM GH. VASILEMUNTEANU C. COSTACHEONISIE IRIMIAPIENESCU T. NECULAISTAFIE T. GHEORGHEŢĂPUŞĂ D. IONTEŞU V. COSTACHEUNGUREANU C. COSTACHE

Pentru faptele de vitejie de pe front, partenerii de viaţă ai văduvelor de război de mai jos, au fost decoraţi cu Medalia "Crucea Comemorativă’ a celui de-al doilea Război Mondial, 1941-1945:

GHIORGHIŢĂ DEMETRA
BUTNARU NATALIA
CIOBANU NATALIAAVADANII NATALIAPINTILIE MARIACHIRILĂ I.MARIAPINTILIE NATALIA
ONISIE SOFICA MUNTEANU SOFICA BORDEI JANA
GORCEA CORINA GALU SOFICA APETREI ILEANA LUCHIAN MARIA

VETERANII DE RĂZBOI DIN DRĂGĂNEŞTI (anul 2017)

BOROIANU GHEORGHE GAVRIL ILINCA VASILE VASILE MAXIM TOADER ION PIENESCU TOADER NECULAI

SOLDAŢI INVALIZI DE RĂZBOI (1916-1918)
CURELARU VASILE